Munkajogi ügyvéd és védett kor

Munkajogi ügyvéd és védett kor

Munkajogi ügyvéd segít a jogi útvesztőben: munkaszerződések, felmondások, munkaügyi perek szakértő kezelése.

Munkajogi ügyvéd

A munkajogi ügyvéd szerepe jelentőségteljes a mindennapi életünkben, hiszen a munkajog az egyik legközelebb álló jogterület. A munkajogi ügyek teljes körű ismerete és megfelelő kezelése alapvető fontosságú mind munkavállalók, mind munkáltatók számára.

Miért fontos a munkajogi ügyvéd igénybevétele?

A munkajogi ügyekben tapasztalt, szakértő munkajogi ügyvéd segítsége elengedhetetlen lehet, hiszen egy rosszul megfogalmazott munkaszerződés, jogellenes felmondás vagy hibás közös megegyezéses megállapodás súlyos következményekkel járhat. Az átlagember nem mindig van tisztában a részletes jogszabályi előírásokkal, ezért fontos, hogy időben forduljon szakértőhöz. Egy munkajogi ügyvéd segítségével elkerülhetővé válnak a peres jogviták, és biztosítható a megfelelő jogi eljárás.

A munkajogi ügyvéd feladatai

A munkajogi ügyvéd számos feladatot lát el, amelyek célja, hogy jogi tanácsadással, képviselettel segítse az ügyfeleket. Íme néhány a legfontosabb feladatok közül:

  • Munkaszerződések elkészítése és véleményezése
  • Belső szabályzatok, utasítások elkészítése, felülvizsgálata
  • Felmondások megszerkesztése és jogszerűségének vizsgálata
  • Jogellenes felmondás esetén történő képviselet
  • Közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetési megállapodások elkészítése
  • Versenytilalmi megállapodások elkészítése és véleményezése
  • Munkaügyi perek során történő képviselet

A munkaviszony legfontosabb szabályai

A munkaviszony létrejötte, érvényessége a munkaszerződés megkötésével kezdődik. A munkaszerződés kötelező elemeit a törvény határozza meg: a munkakör és az alapbér. Emellett a munkaköri leírás is fontos, mivel részletezi a munkavállaló feladatait.

A próbaidő és a munkaviszony megszüntetése is kiemelt fontosságú a munkajogban. A próbaidő alatt mindkét fél felmérheti, hogy megfelelő-e számára a viszony. A munkaviszony megszűnhet, többek között a felek közötti közös megegyezéssel, felmondással, vagy a határozott idő lejártával.

Forduljon munkajogi ügyvédhez

A munkajogviszony komplex szabályrendszere miatt fontos, hogy minden jogi nyilatkozatot alaposan megfontoljunk. Egy tapasztalt munkajogi ügyvéd segítségével biztosítható, hogy a munkaszerződések, felmondások és egyéb megállapodások megfeleljenek a jogi előírásoknak és az adott helyzet sajátosságainak. Az előzetes jogi tanácsadás megkímélheti a feleket a későbbi jogvitáktól, amelyeket esetleg már nehéz vagy lehetetlen helyrehozni.

Védett kor a munka világában

Mi az a védett kor?

A védett kor fogalma a munka törvénykönyvében kapott helyet, mely a nyugdíj előtti munkavállalók speciális védelmét biztosítja. A védett korú munkavállaló az a személy, akinek már csak kevesebb, mint öt éve van hátra az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig, amely jelenleg Magyarországon 65 év. Ez a védelem azonban csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén érvényesül, a határozott idejű szerződésekre nem vonatkozik.

Felmondási korlátozások

A védett korú munkavállalók esetében a munkáltatók nem mondhatnak fel olyan könnyen, mint más munkavállalóknak. A munka törvénykönyve szigorúbb feltételeket ír elő a felmondás esetén. Például, ha a munkáltató a munkavállaló képességei vagy a cég működésével kapcsolatos okok miatt szeretné megszüntetni a munkaviszonyt, először más munkakört kell felajánlania, amennyiben van ilyen. Ha a munkavállaló elutasítja a felajánlott pozíciót, akkor a munkáltató jogosult felmondani.

Gyakori tévhitek a védett korról

Sok munkavállaló tévesen úgy hiszi, hogy a védett kor alatt teljes felmondási védelemben részesülnek, és munkaviszonyuk elbocsátás nélkül nem szüntethető meg. Ez azonban nem igaz. A védett korú munkavállalók is kijelenthetők bizonyos feltételek mellett, például, ha szándékosan vagy súlyosan gondatlan módon megszegik munkaviszonyból eredő kötelezettségeiket, vagy olyan magatartást tanúsítanak, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Végkielégítés védett korú munkavállalóknak

A védett korú munkavállalók számára a végkielégítés mértéke kedvezőbb, ha a munkáltató rendes felmondása miatt szűnik meg a munkaviszony. A végkielégítés az eltöltött munkaviszony éveinek számától függően két hónaptól akár kilenc hónapig is terjedhet. Például, legalább tíz év munkaviszony után öthavi végkielégítés jár. Azonnali felmondás esetén azonban a végkielégítésre nem jogosultak.

Segítség munkajogi ügyekben

Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda széles körű segítséget nyújt munkajogi ügyekben, ideértve a védett korú munkavállalók jogainak érvényesítését is. Ha kérdése van a védett kor kapcsán, vagy egyéb munkajogi problémával küzd, érdemes szakértő segítségét kérni, hogy biztosan a törvény adta legjobb védelmet kapja.

Megtekintés:
71
Rovat:
Egyéb